0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
15-06-2018 09:45 Kategori: TEKNOLOJİ

Kanun Güçleri Buna Çok Kızacak

Kanun Güçleri Buna Çok Kızacak
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Apple şirketi, iOS işletim sistemine getirmiş olduğu yeni bazı güncellemeleri ile beraber kanun güçlerinin iPhone modelindeki cihazlarının kilidini açabilmek amacıyla kullandıkları araçları tamamen devre dışı bırakabilmenin niyetinde. "

Apple şirketi, iOS işletim sistemine getirmiş olduğu yeni bazı güncellemeleri ile beraber kanun güçlerinin iPhone modelindeki cihazlarının kilidini açabilmek amacıyla kullandıkları araçları tamamen devre dışı bırakabilmenin niyetinde.

Apple şirketi, iOS 11.4.1 sürümü ve iOS 12 sürümleri içerisinde son 1 saat içinde kilidi açılmamış olan cihazın USB portu üstünden veri akışını komple kapatmakta. Bu  yapılan hamleyle beraber Graykey ile birlikte  Cellebrite, Grayshift ve öteki şifre kırma cihazlarının iPhone içinde yer alan verilere erişmesinin önünde çok ciddi bir engel oluşturabilmiş olacak. Firma bu koruma ile birlikte  yasaların uygulanmasını engelleyebilmek değil, mahremiyeti daha iyi bir şekilde korumayı istediklerinin ise özellikle altını çizmekte. Yani firma aslında bu  yeni özelliği gizlik hakları ve de yasalara bağlı bulunmayan dolandırıcılarla casus gibi kişilere karşı geliştirmiş olduklarını ifade etmekte.

Touch ID ile birlikte Parola'nın altından USB erişiminin ayarı pasif duruma da getirilebilecek. Tabii ki de bu ayarı değiştirmek pek çok kullanıcı akıllarına hiç bir şekilde gelmeyecektir. Bütün iOS cihazlar içerisinde bu ayar iOS 12 güncellemesinden sonra varsayılan bir şekilde aktif hale gelecek. Bu ise haliyle iOS 12 sürümü ve daha sonraki sürümleri kullanmakta olan cihazlar içerisinde kanun güçlerinin işini çok ciddi bir açıcan zorlaştırmış olacak.

 Bu haber 125 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ