0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
16-06-2018 21:30 Kategori: TEKNOLOJİ

Artık İnternet Gerekmeyecek

Artık İnternet Gerekmeyecek
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Google şirketinin ücretsiz olarak sunduğu çeviri hizmetlerinden Translate, ilk çıkan sürümlerinden bu zamana kadar internet bağlantısı bulunmadan da hizmet verebilmekte."

Google şirketinin ücretsiz  olarak sunduğu çeviri hizmetlerinden Translate, ilk çıkan sürümlerinden bu zamana kadar internet bağlantısı bulunmadan da hizmet verebilmekte. Fakat 2 sene önce gelmiş olan sinirsel makine çevirisi teknolojisi (NMT) sadece çevrimiçi durumdayken gerçekleştirilen Google Translate çevirileri içinde kullanılabilmekteydi. Google şirketi artık bu yeni gelen teknolojinin de çevrimdışı bir durumdayken kullanılabilecek olduğunu açıkladı.

Google şirketinin 2 sene önce tanıtmış olduğu NMT teknolojisi, cümleleri parçalayıp çevirmenin yerine tek bir defada çevirebilmekte. En uygun bir çeviri amacıyla çok daha geniş içerik kullanmakta olan NMT, daha sonrasında uygun dil bilgisinin özellikleriyle beraber çevirileri tamamlamakta. Bunun sayesinde çevrilmiş cümle ve de paragraflar fazlasıyla hatasız bir duruma gelmekte ve okunması ise kolaylaşmakta.

Google şirketinin bu teknolojisi 2 seneden beri yalnızca kullanıcılar internete bağlı durumdayken çalışıyordu. Çevrimdışı bir şekilde bu çeviri hizmetine girmiş olan kullanıcılar eski teknolojiyle birlikte çeviri yapabilmekteydi. Kesik kesik çıkmış olan cümleler ve de  anlatım bozukluğu içermekte olan paragraflar, pek çok kullanıcının canını sıkmaktaydı. Google şirketi geçmiş olduğumuz gün gerçekleştirdiği duyuruda artık internet bağlantısı bulunmayan çevrimdışı  durumdaki kullanıcıların da yeni  çıkan yapay zeka NMT kullanarak çeviri yapabileceklerini açıkladı.

Google şirketi, içinde Türkçe‘nin de yer aldığı 59  tane dile bu desteği verecek olduğunu resmen açıkladı. Her 1 tane dil için yaklaşık bir şekilde  35 MB boyutu bulunacak paketler daha öncesinde kullanıcı tarafından indirilip kullanılabiliyor hale gelecek.Bu haber 156 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ