0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
18-06-2018 12:00 Kategori: SAĞLIK

Cam Kenarında Oturanların Grip Riski Daha Az

Cam Kenarında Oturanların Grip Riski Daha Az
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Bilim adamları uçak yolculuğu sırasında cam kenarında oturuyor olmanın grip ve de hava yolu ile bulaşan öteki hastalıkları kapma konusundaki riski azlatmış olduğunu açıkladı."

Bilim adamları uçak yolculuğu sırasında cam kenarında oturuyor olmanın grip ve de hava yolu ile bulaşan öteki hastalıkları kapma konusundaki riski azlatmış olduğunu açıkladı. Kalabalık  bir insan grubu ile saatlerce havasız bir ortamda yolculuk yağmak hasta olma konusundaki riski de çoğaltmakta.

Amerika asıllı bilim adamlarının son yapmış olduğu araştırmaya bakılır ise uçak ve de  otobüs yolculukları esnasında cam kenarına oturuyor olmak grip ve hava yolu ile bulaşmakta olan öteki hastalıkları kapma konusundaki riski azaltmakta. Emory Üniversitesi içerisinde yer alan bir grup araştırmacının yapmış olduğu çalışma kapsamında uçak yolculuğu esnasında oturulmuş olan koltuğa göre ortaya çıkmış olan hastalık kapma riskleri detaylıca ölçüldü.

Bilgisayar tabanına sahip bir simülasyon sayesinde hastalıkların bulaşma biçimleri detaylıca haritalandı. Yapılmış olan ölçümlere bakılır ise cam kenarında oturmakta olan yolcuların virüs yolu ile bulaşan hastalıkları kapma konusundaki riskin öteki yolculara oranla daha az olduğu açıklandı. Araştırmacılara bakılır ise koridor kenarında yer alan koltukların insan geçişlerinin en yoğun bulunduğu bölgeye yakın bir durumda olması, koridor kenarında yer alan koltukları en riskli bölge yapmakta.

Hastalık konusundaki riski azaltmak amacı ile alınması gerekli olan önlemlerin de yer almış olduğu araştırma kapsamında, el ve de yüz bakımının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılmakta.

 Bu haber 112 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ