0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
15-06-2018 09:30 Kategori: SAĞLIK | Bölge: TÜRKİYE

Bayram'da Şeker Yenilmemesi Konusunda Uyarı Yaptı

Bayram'da Şeker Yenilmemesi Konusunda Uyarı Yaptı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Bayram öncesinde yapmış olduğu açıklamalarıyla dikkat çekmeyi başaran Profesör Doktor Canan Karatay, Ramazan'dan sonra dikkatli olmalarının gerekli olduğu hususunda vatandaşlara çok önemli uyarılar yaptı. "

Bayram öncesinde yapmış olduğu açıklamalarıyla dikkat çekmeyi başaran Profesör Doktor Canan Karatay, Ramazan'dan sonra dikkatli olmalarının gerekli olduğu hususunda vatandaşlara çok önemli uyarılar yaptı.

Bütün şekerlemelerin içeriğinde mısır şurubu bulunduğu ve bundan dolayı bayramda hiç bir şekilde şeker yenilmemesinin gerekli olduğunu açıklayan Karatay, şekerlerde kullanılan mısır şurubunun beyaz şekerden tam tamına 10 kat daha zararlı bir durumda olduğunu açıkladı. Hücreleri bozmakta olan ve karaciğere hasar vermekte bulunan mısır şurubu şekere oranla fazlası ile tehlikeli  olan bir maddedir.

Bayram ile alakalı dikkat edilmesi gerekli noktalardan bir başkası ise ikram edilmiş olan tatlılardan uzak durabilmek. Bayramlarda herkesin kendisinin sağlığına dikkat etmesinin gerekli olduğunu açıklayan Karatay, şekerleme ile tatlı  yemenin yerine fındık ve fıstık tüketiminin yapılması konusunda tavsiyelerde bulundu. En büyük zehirin şeker olduğunu açıklayan Karatay, çocuklarınıza ise kuru incir ile birlikte kuru kayısı ve de çekirdekli üzüm benzerindeki yararlı yiyecekler yedirmelisiniz şeklinde bir uyarıda bulundu.

Bayramdan bayrama sadece 1 dilim tatlı yemekte olduğunu açıklayan Karatay, şerbetli  durumdaki tatlılardan uzak durulmasıyla ilgili de uyarılar gerçekleştirdi. Tarım ilaçlarıyla sulanmış olan meyvelerden uzak durulmasının gerekli olduğunu  açıklayan Karatay, en sağlıklı olan meyvenin kurtlu elma ile birlikte zeytin olduğunu açıkladı.Bu haber 192 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ