0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
17-06-2018 22:00 Kategori: KÜLTÜR | Bölge: TÜRKİYE

Vali Tarafından İlk Kazma Vurulan Yerden Anıt Mezar Çıktı

Vali Tarafından İlk Kazma Vurulan Yerden Anıt Mezar Çıktı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Antalya ilinin turizm açısından 2018 senesinin teması olarak belirlemiş olduğu Perge Antik Kenti'nde geçtiğimiz hafta Vali görevindeki Münir Karaloğlu'nun bu seneli kazı sezonu ile alakalı ilk kazmayı vurmuş olduğu alanda, Dünya üzerindeki ilk kadın belediye başkanına ait anıt mezarının 5 basamaklı podyumu ortaya çıkartıldı. "

Antalya ilinin turizm açısından 2018 senesinin teması olarak belirlemiş olduğu Perge Antik Kenti'nde geçtiğimiz hafta Vali  görevindeki Münir Karaloğlu'nun bu seneli kazı sezonu ile alakalı ilk kazmayı vurmuş olduğu alanda, Dünya üzerindeki ilk kadın belediye başkanına ait anıt mezarının 5 basamaklı podyumu ortaya çıkartıldı.

UNESCO'nun Dünya Geçici Miras Listesi içerisinde bulunan ve tarihi  durumda Tunç Çağı'na kadar inmiş olan Pamfilya'nın başkenti olan Perge Antik Kenti içinde 2018 senesinin kazı dönemi, geçtiğimiz hafta Vali görevindeki Münir Karaloğlu'nun ilk kazma vurmasıyla başladı. Antalya Müze Müdürlüğü'nün başkanlığı ile yürütülmekte olan yeni kazı sezonuyla alakalı 6 Haziran Çarşamba gününde gerçekleştirlen tören, Vali Karaloğlu'nun tarafından, Perge içerisinde dünyanın ilk kadın belediye başkanı olarak bilinen Plancia Magna'nın bir anıt mezarının bulunduğu düşünülen yerde yapıldı.

Antalya'nın Valisi  görevindeki Münir Karaloğlu, Perge antik kenti içerisindeki kazılarda, dünyanın ilk kadın belediye başkanı şeklinde kabul edilmekte olan Plancia Magna'nın anıt mezarının 5 basamaktan olan podyumunun ortaya çıkartılmış olduğunu bildirdi.

Karaloğlu ayrıca, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşım içerisinde, Aksu ilçesinde yer alan Perge antik kenti içinde kazı çalışmalarına başlanmış olduğunu hatırlatıp; ''Perge'nin kızı, Dünya üzerindeki ilk kadın belediye başkanı  görevindeki Plancia Magna'nın anıt mezarının 5 basamaklı podyumu ortaya çıktı'' şeklindeki ifadelerine yer verdi.Bu haber 154 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER KÜLTÜR HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ