0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
17-06-2018 22:30 Kategori: KIRŞEHİR | Bölge: TÜRKİYE

15 Seneden Beri Müzik Aşkı İle Üretmekte

15 Seneden Beri Müzik Aşkı İle Üretmekte
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Kırşehir asıllı ney ustası, üniversite senelerinde duş borusundan yapmış olduğu kaval ile başlangıcı yaptığı üflemeli çalgı üretilmesini kurduğu atölye içerisinde 15 seneden beri devam ettiriyor. "

Kırşehir asıllı ney ustası, üniversite senelerinde duş borusundan yapmış olduğu kaval ile başlangıcı yaptığı üflemeli çalgı üretilmesini kurduğu atölye içerisinde 15 seneden beri devam ettiriyor.

Müziğe olan ilgisi ortaokul senelerinde başlamış olan 51 yaşında bulunan Sönmez, lise senelerinde bağlama çalmayı da öğrendi. Üniversite senelerinde katılmış olduğu halk oyunları yarışması kapsamında kavalın sesinden etkilenmiş olan Sönmez'in ilk enstrüman üretmesi okulun atölyesi içerisinde duş borusundan yapmış olduğu kaval oldu.

Daha sonrasında zurna çalmayı öğrenmiş olan Sönmez, bir  tane ustaya zurna yaptırdığı esnada bu işin üretim aşamasını da yapabilecek olduğunu düşünüp 15 yıl öncesinde torna tezgahını aldı.

Kurmuş olduğu atölye içerisinde sipariş üstüne zurna ile birlikte ney ve  de kaval üretmeye başlamış olan Sönmez, üflemeli çalgı üretilmesini sağlığı el verdiği sürece devam ettirmeyi istemekte.

Kurmuş olduğu atölyede 15 seneden beri üflemeli çalgı üretmekte olan Atilla Sönmez, yapmış olduğu açıklama içerisinde, enstrüman üretmeye zurna yapıp başlamış olduğunu açıkladı.

Ney üretilmesine ise 13 sene önce bir tane öğrencisi aracılığıyla başlamış olduğunu belirten Sönmez, atölyesi içerisinde kaval ve  de zurnadan daha fazla ney yapmakta olduğunu belirtti. Sönmez ayrıca, usta bir insana ney yapmanın, onun o çalgı ile güzel nağmeleri çalmasının fazlası ile keyifli olduğunu belirtti.Bu haber 140 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER KIRŞEHİR HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ