0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
17-06-2018 19:35 Kategori: GÜNDEM | Bölge: TÜRKİYE

Nesli Tükenmek Üzere

Nesli Tükenmek Üzere
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türkiye içerisinde sayısı çok az bir durumda olan Karakulak ismiyle bilinen yabani kedi türlerinden Karakulak'ın, Muğla ilinin Seydikemer ilçesi içerisinde yolun kenarında ölü bir şekilde bulundu. "

Türkiye içerisinde sayısı çok az bir durumda olan Karakulak ismiyle bilinen yabani kedi türlerinden Karakulak'ın, Muğla ilinin Seydikemer ilçesi içerisinde yolun kenarında ölü bir şekilde bulundu.

Bayır Mahallesi içerisinde yaşamını sürdüren ve yol kenarında ölü durumdaki hayvanı görmüş olan Süleyman Zeytincioğlu, bununla ilgili Seydikemer Orman İşletmesi Müdürlüğü’ne bilgi verdi. Haber verilmesi üstüne Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ)'nin Fethiye Meslek Yüksekokulunda, Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü'nün Öğretim Görevlilerinden Doktor Yasin İlemin, hayvan üstünde detaylı bir inceleme gerçekleştirdi.

 Doktor Yasin İlemin, ölü bir şekilde bulunmuş olan Karakulak’ın bir dişi olduğu konusunda açıklama yaptı.

 İncelemesi içerisinde hayvanın araç çarpması sonucunda ölmüş olduğunu, dişi ve de ergin bir birey olduğunu açıklayan İlemin; ''Karakulak bizim ülkemizdeki en önemli bir türdür. Özellikle de  Muğla ile birlikte Antalya, Aydın ve  de Denizli bölgesi içerisinde yaşamını sürdüren yabani bir kedi çeşidi. Kızılçam ve  de makilik alanlar içerisinde yaşar'' ifadelerine yer verdi.

 İlemin ayrıca, karakulağın neslinin tehlike altında bulunan canlılardan olduğunu, genel olarak yaban domuzu yavruları ile beslenmekte olduğunu belirtti. Karakulağın ayrıca ekosistemin dengesi amacıyla çok büyük  bir önem taşıdığı ile alakalı da bir bilgi vererek; ''Yaban domuzunun sayılarında, bunların nesli tükendiğinden dolayı bir artış yaşanmakta. 2017 senesi içerisinde Karakulak çeşidi üstüne Türkiye’de ilk kez yapılmış olan doktora tezimizin sonuçlarına bakılırsa Muğla ilinde 700 kilometrekarelik bir saha içerisinde 135 tane bireyden oluşsan bir tane popülasyon tespit etmiş oldu. Ölmüş olan bu dişi ile beraber bu nüfus maalesefki bir sekteye uğramış olacak. Bölge içerisinde karakulak neslinin devamı amacıyla çalışmalarımız da halen sürüyor'' ifadelerine yer verdi.Bu haber 169 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ