0850 304 27 40
  • BIST: 70.244 %2,44
  • Dolar: 3,0076 %-0,18
  • Euro: 3,2546 %-0,74
  • Altın: 106,23 %-0,40
19-06-2018 12:45 Kategori: DÜNYA

Google'dan Hasta Olanların Ölüm İhtimalini Hesaplayan Algoritma

Google'dan Hasta Olanların Ölüm İhtimalini Hesaplayan Algoritma
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Google şirketi yeni geliştirmiş olduğu algoritma ile birlikte hastaların hayat verilerini değerlendirip hastanede bulunmuş oldukları zaman içinde ölme ihtimalini hesaplamakta. "

Google şirketi yeni geliştirmiş olduğu algoritma ile  birlikte hastaların hayat verilerini değerlendirip hastanede bulunmuş oldukları zaman içinde ölme ihtimalini hesaplamakta. Google şirketinin geliştirmiş olduğu yeni olan bu yapay zeka, hastanın hayat zamanını göstermenin yanında, hastanede kalma zamanını ve hastaneye yeniden geri gelme ihtimalini de tahmin edebilmekte.

Yeni geliştirilmiş olan algoritma adı açıklanmayan bir  tane kadın üstünde uygulandı. Göğüs kanserinin son evresinde bulunan bir kadın, 2 tane doktorla görüşme yaptı ve MR'ı çektirildi. Öteki yaşamsal verileri ile beraber hastane kayıtları da dahil edilmek üzre toplamda 175.639  tane veri algoritmanın içine yüklendi. Yapay zeka yapmış olduğu değerlendirme kapsamında hastanın ölüm ihtimalini %19,9 şeklinde hesapladı. Hasta  ise birkaç gün sonrasında yaşamını yitirdi.

Kimliği açıklanmamış olan bu kadının dokunaklı yaşam hikayesi Google şirketi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma dahilinde geçmiş olduğumuz Mayıs ayında yayımlandı. Araştırma ayrıca, tedavi içerisinde sinir ağlarının potansiyelini ön plana çıkartmakta olan, verileri otomatik bir şekilde öğrenip geliştirebilmekte bulunan yeni bir çeşit yapay zeka yazılımı üstüne.

Tıp uzmanlarını en fazla etkileyen durum ise Google şirketinin daha öncesinde erişilmez bir durumda olduğu düşünülmekte olan bilgisayar dosyaları ya da eski grafikler üstünde tutulmakta olan notlar arasından da bilgi eleyebiliyor olması. Üstelik bu durumu varolan tekniklerden çok daha hızlı ve de çok daha isabetli bir biçimde yapabilmekte. Google şirketinin tahmin sistemi elde edilmiş olan sonuca hangi kayıtlar üstünden ulaşılabildiğini de göstermekte.Bu haber 223 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER DÜNYA HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

52.2%

30.4%

8.7%

8.7%

PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ